Выберите другую страну или регион, чтобы увидеть контент для вашего местоположения.

Elektroniczne systemy dostępowe na stadionach i w centrach sportowych

Mecze piłki nożnej od zawsze budziły i nadal budzą gorące emocje w szeregach fanów futbolu. Emocje panują na trybunach, jednak organizatorzy muszą ze spokojem panować nad porządkiem i bezpieczeństwem podczas takich imprez. Na stadionach klubów europejskich, tj. KAA Gandawa, Hanower 96, Monachium 1860 czy Stadionie Narodowym w Bukareszcie pomaga im w tym system wkładek elektronicznych Winkhaus blueSmart, strzegący dostępu do poszczególnych pomieszczeń i stref w obiekcie.

Stadionowa sieć wirtualna


Belgijski stadion Ghelamco Arena w Gandawie mieści 20.000 widzów i dzięki temu może organizować międzynarodowe turnieje zgodnie z wytycznymi UEFA i FIFA. Na powierzchni prawie 44.000 m2 znajduje się nie tylko stadion piłki nożnej, ale również hala do organizacji imprez, biura, sklepy, bary i restauracje. Wyszukany design jest dopasowany do sportowego charakteru obiektu. Wkładki elektroniczne Winkhaus ze swoim minimalistycznym wyglądem i kompaktową budową doskonale wpisują się w styl stadionu.

Sieć wirtualna blueSmart chroni zarówno część zewnętrzną jak i wewnętrzne strefy kompleksu. W przeciwieństwie do systemów kontroli dostępu działających online niepotrzebne jest okablowanie, konwertery i nadajniki radiowe. Informacje pomiędzy elektronicznymi wkładkami przenoszone są za pośrednictwem działających bez baterii kluczy blueSmart. Zarówno klucze jak i wkładki elektroniczne dysponują pojemną pamięcią. Dzięki niej w przypadku kradzieży można prześledzić co do dnia i godziny ostatnie 2000 wejść i prób użycia kluczy.

Opera na boisku


HDI-Arena to z pozoru całkiem zwyczajny stadion piłkarski, jednak w okresie letnim odbywają się na nim także koncerty operowe. Z tego powodu na czas przebywania na terenie obiektu ekip innych niż futbolowe w przeszłości wymieniano wkładki we wszystkich drzwiach. Odkąd na stadionie zamontowano wkładki elektroniczne blueSmart, nie trzeba przeprowadzać tej kłopotliwej i kosztownej operacji.

Decyzję o wdrożeniu systemu dostępowego firmy Winkhaus na stadionie w Hanowerze poprzedziła faza testowania technologii. Najważniejszymi atutami w tym wypadku okazały się łatwość poszerzenia systemu o nowe wkładki i klucze, bezproblemowa instalacja, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz optymalny stosunek korzyści do kosztów.

Co przemawia za stosowaniem systemu blueSmart w obiektach sportowych?Elastyczność

W przypadku stadionów, w których odbywają się nie tylko mecze, ale także innego typu imprezy, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i jego użytkownicy zmieniają się. System wkładek elektronicznych pozwala szybko i elastycznie dopasować dostępy do nowej sytuacji i zapewnić bezpieczne korzystanie z pomieszczeń zarówno przez stałych użytkowników stadionu (np. zawodników miejscowego klubu, którzy regularnie odbywają treningi) jak i tymczasowych „gości” obiektu, np. artystów występujących podczas koncertu, ekip technicznych itp. Nie wymaga to wymiany wkładek w drzwiach do pomieszczeń używanych przez takich tymczasowych użytkowników obiektu.

Wielkość obiektu nie gra roli – system blueSmart obsługuje także duże obiekty o złożonej strukturze organizacyjnej, wymagającej zastosowania nawet do 195 000 komponentów.

Szybka blokada klucza

W takich sytuacjach często dochodzi też do zgubienia klucza, co w przypadku elektronicznego systemu dostępowego nie stanowi żadnego problemu. Zgubiony klucz zostaje zablokowany, a użytkownik otrzymuje nowy – wystarczy wykonać kilka kliknięć w oprogramowaniu systemu. Nawet gdyby zginął klucz generalny, nie ma potrzeby wymiany wkładek. Mogą być w dalszym ciągu bezpiecznie użytkowane.

Odporność na akty wandalizmu

Elektroniczne wkładki w całości mieszczą się w skrzydle drzwiowym – są odporne na akty wandalizmu, ponieważ żadna ich część nie wystaje na zewnątrz.

Wkładki wyposażone są w wydajne baterie, które mają długą żywotność także w przypadku drzwi wystawionych na działanie warunków zewnętrznych. W przypadku rozładowania baterii można użyć klucza aktywnego, który otwiera również wkładki z wyczerpaną baterią, ponieważ ma funkcję zasilania awaryjnego.

Łatwa instalacja

Elektroniczne wkładki mają wymiary identyczne jak wkładki mechaniczne, dlatego ich instalacja nie wymaga przebudowy drzwi ani żadnych instalacji kablowych. Dla przejść typu szlabany czy sterowanie windami w systemie blueSmart również przewidziano praktyczne i bezpieczne rozwiązania.

Wygoda użytkowania

Każdy użytkownik posiada tylko jeden klucz, którym otwiera wszystkie przypisane mu drzwi, a także szlabany i bramki obrotowe. Klucza używa się podobnie jak tradycyjnych kluczy mechanicznych – wkłada do wkładki i przekręca.