Tam, gdzie produkują okna jak obrazy

Jiřetín pod Jedlovou to śródgórska miejscowość letniskowa, położona w północnych Czechach, w zachodniej części Gór Łużyckich. To tam w historycznych murach dawnej szlifierni kryształów zaadoptowanych na potrzeby zgoła innej branży produkuje się okna, drzwi i ogrody zimowe.

Firma Samat, której okna stają się obrazami (jak czytamy w internetowej witrynie), rozpoczęła działalność w 1991 roku jako firma rodzinna. Po 31 latach od powstania nastąpiła swoista jej rewolucja. Rzadko właściciele porywają się na taki skumulowany „zwrot akcji”.

W Samacie determinacja do zmian była jednak zasadnicza. Jednoczesna zmiana profilu, parku maszynowego, okucia i oprogramowania wymagała wielu miesięcy przygotowań. Zaangażowano nie tylko sztaby specjalistów nowych dostawców komponentów, ale także trzeba było zmotywować własną kadrę. Zmiana jednego komponentu w złożonym procesie produkcyjnym jest przedsięwzięciem, a co dopiero całego produkcyjnego spektrum.

Dla specjalistów Winkhaus Polska ta zmiana także była wyzwaniem. Doświadczenie rynkowe, dopasowany produkt i serwis oraz pewność rezultatu złożyły się na sukces projektu. W Samacie wdrożono wersję programu WH Okna v.6 wraz z personalizowanymi modułami: kalkulacją, ofertowaniem, sterowaniem maszynami, integracją z programem księgowym i planowaniem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z prac nad filmem, w którym czesko-polski team, bezpośrednio zaangażowany w projekt, opowiada przed kamerą o sukcesach i trudach tego rewolucyjnego wdrożenia. Efekty tej sesji filmowej opublikujemy już niebawem.