Pawilon Naturalny z oknami na 6-tkę

Pawilon Naturalny Koła Studentów Architektury stoi nad stawem, wśród dojrzewających łanów zboża, w otoczeniu wierzb i śpiewu ptaków, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Budowla nie tylko pięknie wygląda w tym naturalnym otoczeniu, ale całkowicie zespala się z naturą z racji materiałów, z których została stworzona. Fundamenty tworzy keramzyt, czyli wypalana glina, konstrukcja i elewacja są z drewna, ocieplenie - z płyt z włókien drewnianych i sprasowanej słomy. Wykorzystano również maty z wełny skalnej oraz glinę do pokrycia podłogi. A w stolarce otworowej wyprodukowanej przez Mirox - okucia Winkhaus activPilot Comfort PADK – najbardziej naturalne, co mamy w ofercie!

Pomysłodawcy oraz wykonawcy projektu to studenci zrzeszeni w kole naukowym. Pod uważnym okiem swojego opiekuna – dra hab. inż. arch. Radosława Barka wymyślili, zaprojektowali i wykonali pawilon. Udało się to nam niemal całkowicie samodzielnie – mówi przewodniczący koła Sebastian Skrzydliński. Pomocy potrzebowaliśmy przy realizacji odwodnienia dachu i montażu stolarki… i właściwie cały czas mogliśmy korzystać z rad fachowców z firm sponsorskich, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego projektu. Największym wyzwaniem był dla nas montaż wiązarów dachowych - są to elementy ciężkie, przy których montażu zwykle korzysta się z pomocy dźwigu. My musieliśmy poradzić sobie bez tego wsparcia, był to więc zdecydowanie najcięższy etap do zrealizowania. Najbardziej fascynującym był natomiast moment realizacji pokrycia dachu. (Dach jest zielony, żyjący! Porastają go rozchodniki – przyp. redakcji.)

Podjęliśmy się realizacji tego projektu, by studenci, przyszli inżynierowie, mogli poczuć co to jest budowa, poznać materiały, poczuć ich wagę i poznać sposoby ich montażu. To nieoceniona lekcja. Niemożliwa do przeprowadzenia w warunkach uczelnianych. Jestem przekonany, że zaangażowanie studentów będzie im owocowało w działaniach, które będą podejmowali po opuszczeniu murów uczelni – mówi dr hab. inż. arch. Radosław Barek, opiekun koła naukowego. Projekt Pawilonu Naturalnego poszerzył wiedzę studentów z zakresu architektury zabudowy historycznej, tworzenia konstrukcji drewnianych, projektowania i wznoszenia. Dzięki niemu uczelnia zyskała miejsce do badań i prowadzenia zajęć nie tylko w ramach kompozycji, ale również w kreowaniu nowych technologii i rozwiązań interdyscyplinarnych, co jest korzystne dla szerokiej grupy odbiorców. Jest to nowatorski projekt, który stanowi zaczątek większego założenia – Miasteczka Wielkopolskiego.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu! Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni do współpracy z Kołem Naukowym Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca będzie realnie kształtowała przyszłość naszych produktów.